artykul
artykuly

Niewielki Metraż

Kiedy m2 przestaje wystarczać

Kilkuletnia ścisła współpraca firmy architektonicznej D3 mieszcząca się w Tokio z BoConcept zaowocowała opracowaniem modelu niewielkich domów, w których na działce o powierzchni mniejszej niż 115m2 nie tylko można uzyskać wystarczającą przestrzeń do mieszkania, ale również pozostaje jeszcze miejsce na mały ogródek. W domu znajdują się dwie sypialnie, łazienka oraz część dzienna stanowiąca połączone: salonu, jadalni i kuchni i holu — to wystarczająco dużo dla przeciętnej rodziny.

W trakcie tej wyjątkowej współpracy firma BoConcept doradzała architektom w zakresie doboru mebli, oświetlenia, kolorów ścian i podłóg odpowiednich dla nowoczesnego, współczesnego stylu, w którym kluczowe znaczenie ma przestrzeń.

Ponieważ ceny gruntów rosną, rozmiary działek wystawianych na sprzedaż są coraz mniejsze, gdyby tak się nie działo nie byłoby na nie stać wielu osób. Małe rozmiary działek budowlanych ograniczają rozmiar budynku, jaki na danej działce może powstać. Co więc należy zrobić? Zbudować dom wysoki i wąski, tak aby mogły się w nim znaleźć wszystkie pomieszczenia i niezbędne do życia przedmioty. Oto co kryje się pod pojęciem „kompaktowego życia”.

Jak najmniej ścian

Zamkniętą, zewnętrzną część budynku zaprojektowano z szacunkiem dla japońskiego poszanowania prywatności. Wewnątrz japoński styl życia połączono ze skandynawskim, łącząc w jednym pomieszczeniu salon, jadalnię i kuchnię. Szklane drzwi z jednej strony zapewniają w pomieszczeniu mnóstwo światła, a jednocześnie łączą wnętrze domu z małym podwórkiem. Otwarte pomieszczenie zapewnia poczucie przestrzeni, o którą tak trudno w małych domach. Nowoczesna klatka schodowa to wspaniały element, który nadaje pomieszczeniu specyficzny charakter.

Przy podejmowaniu decyzji co do projektu wnętrza i wyboru mebli, kluczowe znaczenie miała funkcjonalność. Meble musiały stanowić dopełnienie nowoczesnego stylu architektonicznego domu. Ale przede wszystkim, „kompaktowe życie” oznacza konieczność właściwego gospodarowania przestrzenią. Trzeba jak najlepiej wykorzystać niewielką powierzchnię, a przy tym powstrzymać się od jej zbytniego przytłoczenia przedmiotami. Regały w salonie stanowią doskonałe miejsce do przechowywania, a przy tym nadal wyglądają elegancko i szykownie. Stolik kawowy także zapewnia miejsce do przechowywania, a dzięki podnoszonemu blatowi doskonale nadaje się również do pracy oraz do spożywania posiłków. Stół w jadalni można łatwo rozłożyć na czas kolacji i ponownie złożyć po jej zakończeniu. Kredens podniesiono nad podłogę, a półki ścienne stanowią małe dzieła sztuki, które jednocześnie są bardzo funkcjonalne.

Klimat kuchni podkreśla blat wykonany ze stali, co nadaje jej bardzo nowoczesny i industrialny wygląd. Szafki wykończone białym lakierem zostały zamontowane na ścianie za blatem. Stal w połączeniu z bielą sprawia, że kuchnia wyróżnia się na otwartej przestrzeni.

Wyśnione miejsce

Sypialnie znajdują się na 2. piętrze. Dzięki umieszczeniu wąskiego pasa okien przy suficie pomieszczenie jest maksymalnie oświetlone, a dom zachowuje swoją prywatność. Proste i przestronne pomieszczenie zmieniło się w elegancką sypialnię z niskim łóżkiem i szafkami nocnymi, wszystko wykonane w fornirze dębowym barwionym na czarno, piękna srebrna tapeta rozprasza światło na całe pomieszczenie. Warto zauważyć oświetlenie za panelami, które nadaje pomieszczeniu odrobinę dramaturgii.

Projekt będzie wykorzystywany jako dom modelowy przez rok. Istnieje możliwość zakupu domu w podobnym stylu, odpowiednio dopasowanego do działki.

« powrót